Sale!
OUTLET

Villasilkkilanka 180×1 harmaa, 500g

Original price was: 67,50 €.Current price is: 50,00 €.

Out of stock

SKU: V-POISTO-116 Categories: ,

Description

Tarjouserä; lievä II-laatu (voi olla pientä epätasaisuutta)

Vyyhtikoko: n.100g = n. 550m
Paksuus: 180×1
Pakkauskoko: 8-11 vyyhtiä = n. 500g
Materiaali: 50% suomalaista lampaanvillaa, 50% kierrätyssilkkiä
Puikkosuositus: 2,5-3,5mm
Pesusuositus: Käsinpesu, villapesu

Villasilkkilanka on monikäyttöinen seoslanka, joka soveltuu monenlaisiin käsitöihin. Villasilkkilangasta neulot esimerkiksi ylellisen tuntuisen huivin.

Villasilkkilangassa yhdistyvät kaksi mahtavaa luonnonkuitua ja niiden hienot ominaisuudet; silkki tuo pehmeyttä ja kaunista himmeää kiiltoa sekä hieman viilentää, lampaanvilla tuo kuohkeutta sekä lämmittää ja sitoo kosteutta. Silkki tekee langasta niin miellyttävän tuntuista ihoa vasten, että se käy herkemmällekin iholle ja esimerkiksi vauvaneuleisiin.

Langan sisältämä kierrätyssilkki on Suomessa kierrätettyä silkkikuitua. Koska silkki on kierrätysmateriaalia, voi langassa on värikkäitä täpliä/kuituja. Se tuo neulomiseen mukavaa yllätyksellisyyttä!

Additional information

Weight0,55 kg
Valmistaja

Pirtin Kehräämö Oy