Lankakierteessä -opas kehräämiseen

25,90 

Varasto loppu

Tuotetunnus (SKU): v9kirja003 Osastot: ,

Kuvaus

-Kustantaja: Lankakierteessä
-Kieli: Suomi
-Sivumäärä: 169
-Paino: 540g
-Koko: lev. 163mm, kork. 240mm
-Pehmytkantinen
-Julkaisuvuosi 2023

Opi kehräämään omat lankasi!

Oppaasta löydät kaikki tarvittavat tiedot kehruuharrastuksen aloittamiseen: se sisältää selkeät kuvalliset ohjeet kehruutekniikoihin sekä kattavat ohjeet perinnerukin käyttökunnon selvittämiseen ja huoltoon. Opit pesemään ja karstaamaan raakavillaa kehräämisvalmiiksi, rakentamaan värttinän sekä yhdistelemään kuituja ja kehruunauhavalmisteita käyttökohteiden mukaan. Yleisimpien kehrääjän kohtaamien ongelmakohtien ratkaisemistakaan ei kirjassa ole unohdettu.

Kirjan syventävä osio on suunnattu kauemmin harrastaneille kehrääjille, ja voipa kirjan peruskappaleistakin löytyä uusia knoppeja kokeiltaviksi.

Iina Allonen on 32-vuotias lankojen rakenteesta ja kuitujen eroavaisuuksista kiinnostunut kehrääjä & kesälampuri. Kehruumaailman tuulia yli 7 vuoden ajan niin suomen-, englannin- kuin ranskankielisessäkin kuitu-maailmassa seurattuaan hän päätyi lopulta kehräämään viitisen vuotta sitten.

Tekstit ja taitto: Iina Allonen
Painettu Suomessa.

Lisätiedot

Paino0,54 kg (kilogramma)
Valmistaja

Iina Allonen